2022. november 23., szerda

Házibarkács vészkapcsoló Fanatec DD1-hez

A Podium DD bázisok elegendő erővel rendelkeznek ahhoz, hogy komoly sérülést okozzanak. 20..25Nm már nem gyerekjáték kategória. Ha elszabadul a kormány és eszeveszett pörgésbe/csapkodásba kezd, akkor lehetetlen kézzel megállítani, a bázis kikapcsoló gombja az amúgy sem rövid házának hátulján van eldugva. A gyártó is gondolt arra, hogy egy bekapcsoló gombot és egy vészleállítót ki lehetne rakni egy elérhetőbb helyre. Erre megoldás ez: Podium killswitch
Szerncsémre amikor vettem a DD1-et, éppen nem volt kapható... Miután ACC-ben sikerült beletennem az autót egy betonbálába és a kormány 40% FFB mellett is úgy csapkodott, hogy nem tudtam megfogni, úgy döntöttem, hogy nem árt, ha megcsinálom a vészkapcsolót...
Will is beszélt róla:
Ezek az oldalak segítettek a megvalósítáasban:

A kapcsolóhoz szükséges alkatrészek:

Az RJ-12-es aljzatot ragasztópisztollyal rögzítettem a dobozba:

Nem szép de a célnak megfelel, felszerelve lefele néz és nem látszik...

A ledes nyomógombra vezetéket forrasztottam (a led elé még került egy előtét ellenállás, erről már nem csináltam képet):

A nyomógomb és a vészkapcsoló záró kontaktusa az RJ-12-es cstalakozóra bekötve:

Működés közben így néz ki:


A vészlekapcsolóhoz ezt a nyomógombot használtam:

2022. október 28., péntek

Hall elemes kézifék Fanatec CSP V3-hoz

Fanatec CSP V3 pedálhoz lehet kéziféket is csatlakoztatni, de ehhez nem feltétlenül csak a gyári Fanatec kézifék a megoldás.
Én egy USB-s Hall elemes kézifék mellett döntöttem. Itt már nincs rajta a hall elemes Arduino-s USB illesztő:

Innen rendeltem:

Kellett hozzá még egy hall elemes erősítő:

Meg egy mágnes olyan amilyen a CSL pedálnál is használtam:
https://4utem.blogspot.com/2022/01/csl-elite-gazpedal-hall-szenzorosra.html

RJ12-es aljzat:

Kellett még egy RJ12-RJ12 6 eres kábel (amit a Fanatec pedálhoz adtak), meg egy TicTac-os doboz és egy pc ventillátor hosszabító kábel amivel a hall elemet kihosszabítottam.

Hosszas keresgélés után itt találtam rá a kézifék bekötéséhez szükséges RJ12-es csatlakozó lábkiosztására:

Neki is láttam az átalakításnak. Először az RJ12-es aljzatot forrasztottam be egy próba panelre, majd méregetés próbálgatás után hozzácsatlakoztattam az erősítőt:
Amikor ez megvolt, leteszteltem, hogy egyáltalán működik-e. Itt még nem lineáris a jel és még nyikorog a kézifék, de végleges állapot elérése után fog kenést kapni:

A hall elem és a mágnes a helyén:
Erősítő bedobozolva:
A kézifék felszerelve a helyére:
Működés közben a helyén:




2022. október 23., vasárnap

Bass shaker Fanatec CSP V3 pedálra

Már egy ideje terveztem a rezgető motorok https://4utem.blogspot.com/2021/04/csl-elite-lc-pedal-vibracios.html shakerekre cserélését a pedálon. Aránylag kis méretű shakereket választottam, hogy a pedálra felférjenek. Ennek csak egy hátránya van, hogy ezek a szélessávú shakerek csak kb. 50...55Hz-től felfelé működnek. Sajnos így se volt elég hely felszerelni a pedállapra merőlegesen, így a pedál oldalára terveztem felcsavarozni. Ehhez a shaker talpára fúrtam két "Fanatec kompatibilis" lyukat:
A talpakat felcsavaroztam a gáz és a fékpedál oldalára:
Erre rögzítettem a shakereket:
Bekötöttem és jöhetett a próba, meg a fejvakarás...
A fémes kontaktustól az erősítő elkezdett periódukusan gerjedni, a CSP V3 fékpedáljának gyári rezgető motorja meg forogni.
Na akkor hogyan szigeteljem le a pedáltól?
.
.
.
A megoldás a kétoldalú ragasztó és a TicTac-os doboz lett. A sahker talpára kétoldalú ragasztót raktam, arra TicTac-os doboz oldalából vágtam körbe egy lapot, majd még egy réteg kétoldalú ragasztót. Így ment föl a helyére és csavarok helyett gyorskötözővel rögzítettem majdnem olyan stabilan, mint a csavarokkal.
A szigetelő réteg és a gyorskötöző:
A végeredmény ilyen lett:
A tesztek után a fék pedálon áthelyeztem a bal oldalra, mert a jobb oldalon útban volt a gázpedál lenyomásakor. A beállításon még finomítanom kell, de az biztos, hogy jobb lett mint a vibra motor (persze drágább is).
Shakert itt rendeltem:
Az erősítő és a tápegység ugyanaz, mint amit itt is használtam:

UPDATE:
A kis shakerek igazából nem bass shakerek, hanem szélessávú sugárzók és a leírásukban is szerepel, hogy vízszintes felületre kell rögzíteni. Nem csoda, hogy függőlegesen szerelve nem bírták a 20...35Hz-es rezgéseket maximum hangerőn. Kettőnek is eltört több helyen is a felfüggesztése (már recsegtek/rezonáltak). Nagy bass shakereket nem szerettem volna ráakasztani a pedálokra, ezért egy egy laposvasból hajlított konzolt készítettem amikkel a kis sugárzók benyomott pedáloknál éppen vízszintes felületen állnak, plusz a Simhub-ban 100Hz fölé vettem az effekteket és 25%-ra levettem a hangerőt.
Ezek a konzolok, meghajlítva, kifúrkálva, mattfeketére lefújva: 

A pedálokra felszerelve:

A kis shakerek talpa szigetelve, felragasztva:

A shakerek a helyükön rögzítve, bekötve:

Igen, az egyik nagyobb, mint a másik. 2 kisebb és 2 nagyobb volt amiből 1-1 tönkrement...
Ezekkel a módosításokkal már hosszabb használat után is tartósnak tűnik.

2022. július 22., péntek

Varadero feszültség szabályzó csere Solvart-ra

A Varaderonál elő szokott fordulni feszültség szabályzó és generátor hiba is. Az a szerencsésebb eset ha kevés a töltés és lemerül az akksi, mert úgy nem megy tönkre más, túltöltésnél meg jó eséllyel a gyújtás és egyéb elektronikák is elpusztulhaznak.
23 éves motorom már elég idős ahhoz, hogy ne legyen rendben, ezért egy feszültségmérőt felszereltem. Na ez jelezte is, hogy fárad valami, ha be van kapcsolva a világítás, akkor, alapjáraton 12,8V volt fordulaton meg 13.8V. A generátor tekercseit megmértem, rövidzár, szakadás nem volt, így elsőre maradt a fesszab csere.
Az eredeti fesszab még a helyén (az új feszültség szabályzó csavarhelyei már fel vannak fúrva a vázra):
Az új fesszab a helyén, átmenő csavarokkal, anyákkal rögzítve:
A vezetékek méretre vágva, összesodorva:
... összeforrasztva, zsugorcsővel szigetelve:
bandázsolva:
A töltés tökéletes lett, felkapcsolt lámpával alapjáraton 14.3V, fordulaton 14.4..14.5V, ha nincs felkapcsolva a lámpa (két tompított, két helyzetjelző, két menetfény), akkor alapjáraton is meg van a 14.4V és ami pozitív, hogy nem forró a feszültség szabályzó (az eredeti gyári pár perc alapjáraton járatás után tűz forró lett).
A feszültség szabályzót innen rendeltem és csomagküldőnél két nap múlva át is vehettem:


2022. június 19., vasárnap

Süppedésgátló oldaltámaszra

Mint szinte minden motornál a Varaderonál is az oldaltámasz aránylag kis felületen támaszkodik a talajon. Amíg beton, vagy aszfalt ez a talaj, addig nincs gond. Viszont egy túraendurónál rendszeresen előfordul, hogy süppedős talajon kellene letámasztani. Erre vannak otólagosan felcsavarozható platnik, de nem találtam olyat amitetszett volna. Apámtól kértem 2-es lemezt, flexeltem belőle egy karikát és beslicceltem, hogy felülről rá lehessen rakni a gyári talpra:
Helyére illesztve:
"Meghegesztve":
...és a kedvenc Prevent Mattfekete spray-vel lefújva:
Nem szép, de várhatóan elég erős. Terv szerint szilárd talajon csak a gyári rész ér le, ha laza talajon tovább süllyedne, akkor nagyobb lemez is leér...

2022. április 20., szerda

Kéziféktartó Atesz féle wheelstandre

Atesz gyárt szimulátor kormányhoz állványt és cockpit-et is. Eddig Wheelstand Pro Deluxe V2-t használtam, de a játék hevében azt könnyű eltolni oldalra, vagy magam felé húzni és a két láb között elvezetett oszlop kompromisszumot követel. Az Atesz féle wheelstand zártszelvényből van, jóval nehezebb, stabilabb is, nincs a lábnak útban semmi, dönthető pedáltartója van és nagyobb helyet foglal. Ez az egy hátránya van, na meg egy kicsit a súlya is, ha mozgatni szeretnéd: CSL DD 8Nm-es táppal, Formula pereccel, CSP V3 pedál, SHH váltó és kézifékkel együtt 42kg az egész.
Szóval a WSP-t lecseréltem egy ilyen Atesz féle wheelstand-re. Rendeltem hozzá ülés konzol előkészítést és váltó tartót, hogy a régen pihenő SHH shifter is végre munkába álljon. Az SHH mellé meg volt egy kézifék is, csak a váltótartóra kellett szerkeszteni egy tartót úgy hogy egymás mellett elférjenek és jó pozícióban is legyenek (ezért nem kértem meg Ateszt, mert nem tudtam magam sem, hogy hova és hogyan kellene a váltó mellé rakni a kéziféket.
Na ezt a kéziféktartót készítettem el laposvasból és hegesztettem rá a váltótartóra.
Az alapanyagok:
A hegesztést ne nézzétek, mert nem szép, viszont csúnya...
Laposvasak összeragadtak rendesen:
Kezd alakulni:
Már a váltótartóval is össze lett hegesztve:
Kapott alulra merevítést, hogy ne hajoljon el:
Felszereltem rá a váltót és a kéziféket és beállítottam (egyelőre Formula pereccel): 
Már csak le kell festeni és a vezetékeket kell bekötni. A kézifék USB-s, hall elemes érzékelővel, ezt még át szeretném alakítani, hogy a Fanatec Clubsport V3 pedál fogadni tudja a jelét. Meg van már hozzá minden, csak idő kell, hogy összerakjam...

Azt hiszem elég tartósra sikerült:

Update:
Az SHH kapott 3D nyomtatott 4+R-es és 5+R-es kulisszát, hogy ne lehessen félreváltani:
Ha már leszedtem az állványról, balesetvédelmileg lekerekítettem a sarkát, mert már egyszer kilyukasztotta a lábam amikor elmentem mellette, plusz kapott mattfekete festést is:
Update 2:
A váltó túl közel volt a kormányhoz és H módban az 1-es és 2-es fokozatban a Porsche 918 RSR kormányt nem lehetett körbefordítani úgy hogy ne akadjon bele a kezem a váltókarba. A konzol függőleges zártszelvényét leflexeltem és a konzol szélére hegesztettem vissza (utána természetesen újra lefújtam mattfeketével):