2022. január 30., vasárnap

Simhub szél szimulátor

A Simhub tud menetszelet is szimulálni, csak egy ventillátor meg egy Arduino (meg motorshield, ha nem PWM ventilátort használunk) kell hozzá. Hogy jó-e/kell-e, vagy sem mindenki döntse el magának. Mivel a rezgető motorokhoz volt Arduino és motorshieldem is, adott volt hogy az otthon kallódó sima és PWM ventilátorokkal teszteljem, hogy szeretnék-e menetszelet szimulálni. Gyorsan össze is dobtam ezt:
 
Az első tapasztalatok pozitívak voltak. Nem is az élmény volt a legjobb, hanem az, hogy egy 40 perces verseny alatt nem izzadtam le. A ventilátorokkal kapcsolatosan meg az derült ki, hogy PWM kell a jó szabályozhatósághoz, illetve magas légszállítás is kell, hogy érezni lehessen, hogy fúj.
Ezeket a ventillátorokat vettem meg (rácsot is kaptak) : https://www.pcx.hu/arctic-acfan00159a-bionix-p140-sz-rke-rendszer-h-t-12-48-h-gar--856785
fel is lehet fűzni őket, így elég egy kimenet az Arduinon és egy hosszabbító kábel:
A rezgető motorokat és most már a ventilátorokat meghajtó Arduino:
Kipróbáltam a ventilátorokat:


a ventilátorokat a műszerfalam kétoldára függesztettem fel és ragasztó pisztollyal rögzítettem:
Ilyen lett a végeredmény:
És ilyen működés közben:



2022. január 26., szerda

Bass shaker szimulátorhoz 4 csatorna

A két csatornás bass shaker beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Eldöntöttem, hogy a 6 csatormás rezgő motoros rendszer fotelben lévő 4 motorját bass shakerre cserélem (a pedálokon maradnak a rezgető motorok). Vettem is két plusz shakert meg egy erősítőt. Az erősítőt össze kellett rakni:
Aztán mindent összekötöttem :
A fotel szivacsát felvágtam és belebújtattam a shakereket (ha a szivacs fölé tettem, akkor kényelmetlen volt, ha alá, akkor zörgött a fotel fa vázán) :
...és természetesen nulláztam a szimulátor sevice inspection jelzését, most megint van 5 csíkom az "olajcseréig"...

UPDATE:
A simhub szoftver nem ajánlja a default hangkártya használatát a shakerhez, de a külső USB-s hangkártyából csak egy kétcsatornásom volt, az erősítő USB bemenete problémás, a Blutooth kb 1mp-et késik így használhatatlan, maradt az alaplapi hangkártya szabad 6 csatornájából 4 csatorna bass shakerekre bekonfigurálása. A figyelmeztetés ellenére (NEM) teljesen jól működik így is:

UPDATE2:
Sajnos valóban nem jó megoldás az alapértelmezett hangkártya hangszórók mellett szabad hangcsatornáira kötni a bass shakereket. Egyrészt a shakerekre adott jel néha lehalkította a hangszórókat, másrészt a headset csatlakoztatásakor, a shakerek teljesen elnémultak. Így szükség volt egy legalább 4 csatornás hangkártyára. Rendeltem egy PCI express kártyát, de sima PCI-osat küldtek (ezt visszaküldtem). Az olcsó USB-s hangkártyák 2 csatornásak (vagy csak virtuális 7.1), ezekből nem akartam kettőt. Így jutottam el egy valódi 7.1-es hangkártyához. Végül ezt vettem, mert raktáron volt és gyorsan hozzá is jutottam: https://m.alza.hu/axagon-ada-71-soundbox-d4953773.htm

2022. január 19., szerda

CSL Elite gázpedál hall szenzorosra alakítás

A Fanatec CSL Elite pedál készlet loadcelles fékkel bőven elegendő szimulátorozáshoz. Persze vannak finomabb szerkezetek, csoda mechanikával, de amit kell azt tudja ez is. Egy hátránya van, a potméteres gáz és kuplung pedál. Amíg nincs baja, addig nem is hátrány, de mégiscsak egy mechanikus szerkezetről van szó. A mozgástól a poti kopik, koszolódik, fogaskerekek is kopnak (holtjáték), a kopástól és a kosztól kontakt hibás lesz, a pedálok által szolgáltatott jel meg ugrálni fog, 20..30..40%-ot, vagy akár többet is. Ahol finoman kellene a gázt adagolni, ott ez nem fér bele. Drágább pedáloknál hall elemes érzékelő van és a pedálra szerelt mágnes közelítését érzékeli. Ennek az az előnye, hogy nincs mechanikus része, nehezebben megy tönkre. Egy év alatt az enyém is eljutott a kontakthibáig. Persze lehetne kontakt spray-vel szórakozni, vagy keresni hasonló potit és kicserélni, vagy várni a gyári csere darabra, de a legjobb a hall elemesre alakítás lenne. Utána is néztem, voltak jó és kevésbé jó megvásárolható megoldások, persze kicsit túlárazva. Végül rátaláltam erre:
Ebben se tetszett, hogy a poti helyére egy az egyben lett bekötve a hall szenzor ezért egy kicsit tovább gondoltam.
Végül ezek kellettek az átalakításhoz:
- hall elem plusz erősítő
- neodymium mágnes
- 3d nyomtatott konzol a hall elemhez
- PC ventillátor toldó kábel (vagy bármilyen 3 eres kábel)
Kiszedtem a gyári potit (a vezetékére még szükségem lesz):
Egy 10kOhmos 270 fokos:
A hall elemes modulból kiforrasztottam a hall elemet és a vetillátor hosszabbító kábellel meghosszabbítottam: 
A 3d nyomtatott konzolra kifúrtam a hall elem lábainak a lyukakat:
Ráforrasztottam a hosszabbítót:
Már csak a helyére kell rakni:
Persze nem lehetett átfűzni a pedálon, széforrasztás, befűzés összeforrasztás újból:
Ott van a helyén a hall elem:
A mágnest ragasztó pisztollyal ragaszottam a pedálhoz:
A kuplung pedál helyére dugtam a tesztelés idejére:
Jól működik:



Tapasztalatok:
Nem mindegy milyen mágnest, hova, és milyen polaritással ragasztunk fel, az erősítőn is kell állítgatni, de össze lehet hozni, hogy lineáris legyen a pedál jele, a poti kábelével vigyázni kell, az enyémnél a piros volt a negatív, fehér a pozitív táp, a zöld pedig a kimenet.

Hall elem erősítővel:

A mágnes ami végül bejött:





2022. január 12., szerda

Bass shaker szimulátorhoz

Szimulátor cockpit-et/ülést életre lehet kelteni bass shakerrel. A kerekek csúszását, a rázókövek okozta ütéseket, a motor rezgését és még további effekteket lehet vele az ülésre, pedálokra vinni. Ugyanolyan effektek lehet használni, mint a rezgető motorokkal, csak a rezgető motorok "digitális" visszajelzést adnak (vagy rezeg vagy nem), a bass shakerek "analóg" visszajelzést adnak (nem csak az erősségét, hanem a frekvenciáját is be lehet állítani az effektnek). Az nem kérdéses, hogy melyik a jobb, de ez az árban is meglátszik (ugyanannyi csatornás bass shaker rendszer többszöröse egy rezgető motoros árának).
Mi kell hozzá?
- annyi bass shaker ahány helyre szeretnénk effektet felrakni
- annyi csatornás erősítő ahány shakerünk van
- táp az erősítőhöz
- annyi csatornás hangkártya ahány shakerünk van
Én ezeket használom:
A shaker-ek 25W 8Ohmosak:
Az erősítő 2x50W 4..8Ohm, aux, bluetooth és USB bemenettel:
USB bemenete is használható, de vigyázni kell vele, mert a számítógép kikapcsolása előtt ki kell húzni az USB-t különben hajlamos a bluetooth és az USB része is túlterhelődni. Én inkább az AUX bemenetét használtam egy USB-s hangkártyával.
A táp az erősítőhöz:
A shakereket a fotelem szivacsába helyeztem el, így nem viszi el a szerkezet a rezgést és jobban lehet érezni, hogy honnan jön az effekt.

2022. január 11., kedd

Rezgő motoros visszajelző beállítása

Itt tudod elindítani az arduino beállító programot:


Válaszd ki az arduino tipusát és a portot:


1. adj hozzá motorshield-et és állítsd be a frekit (a magas frekivel sípolni fog, alacsonnyal meg melegedni...)
2. pipáld be, hogy biztosan el akarod rontani
3. töltsd fel a progit


Feltöltés után, ha kilépsz a setup tool-ból akkor a simhub látni fogja az arduinot:


Motor kiosztás:


Ezek meg effekt profilok, némelyikkel napokat vacakoltam, hogy legyen értékelhető visszajelzés (vagy egyáltalán el se indultak a motorok, vagy folyamatosan pörögtek... főleg a "wheels slip" ilyen) :




Ja és ha már a beállításnál tartasz, akkor érdemes egy szimulátorral menni pár olyan kört amiben van elfékezés, kipörgő kerekes gyorsítás, kanyarban csúszás, rázókő stb. minden amiről szeretnél visszajelzést és azt felvenni a Simhubbal, aztán visszajátszás közben lehet folyamatosan állítgatni rajta: